TIPY NA VÝLETY

Prodejna přírodní kosmetiky Nobilis Tilia

Nobilis Tilia je „světem vůní“, který se zrodil ve Vlčí Hoře. Výrobce certifikované přírodní kosmetiky a aromaterapeutických produktů zde působí již od roku 1994. V areálu Nobilis Tilia naleznete kouzelnou prodejnu kosmetiky, odkud přivezete domů krásný dárek sobě i rodině. Projdete se tu ve volně přístupné bylinkové zahradě plné informačních cedulí, které vás zahradou provedou a rozšíří vaše obzory ze světa rostlin. V letních měsících denně, a mimo sezónu o víkendech, je tu pro vás otevřená bylinková čajovna, kde si vychutnáte lahodné čaje, kávu a místní domácí dezerty. Užijte si příjemný odpočinek a načerpejte novou energii z úžasné atmosféry tohoto místa. 

Rozhledna Vlčí hora

Dominantou obce Vlčí Hory je rozhledna Vlčí hora, která se nachází 581 m.n.m. a je nejstarší rozhlednou Šluknovska. Z chaloupky k ní vede několik turistických tras, ať už půjdete po žluté, po červené nebo po Köglerově naučné stezce. Cesta na rozhlednu trvá cca 45 minut chůze, je vzdálená 2 km a terén není náročný, takže je trasa vhodná i na výlet s dětmi. Rozhledna je od května do září otevřená denně a mimo sezónu pouze o víkendech. Spojení výšlapu na Vlčí horu s návštěvou Nobilis Tilia je příjemný program na aktivní odpoledne.

Köglerova naučná stezka

Köglerova naučná stezka je nejstarší naučnou stezkou na území Česka. Byla otevřena roku 1941 panem Rudolfem Köglerem, a když roku 1946 zemřel, stezka upadla v zapomnění. Klub Českých turistů s pomocí města Krásná Lípa zajistil nové vyznačení cesty a roku 2006 byla cesta znovu otevřena v rekonstruované podobě. Výchozí místo je Krásná Lípa, ale stezka vede přes Vlčí Horu, tudíž můžete vyjít přímo z chaloupky a okruh se dá i na mnoha místech zkrátit. Na cestě je 39 informačních tabulí s popisem daného místa.

Kyjovské údolí, skalní hrádky a přehrada

Kyjovské údolí je jedním z nejnavštěvovanějších míst NP České Švýcarsko. Vede jím řada turistických a cyklistických stezek, které vás ohromí krásami hluboké a klidné skalní přírody. Na výlet s dětmi je ideální dojet autem na parkoviště v Kyjově a údolí projít pěšky nebo s dětskými koly. Pro pěší nadšence vede z chaloupky plno okruhů přímo přes údolí a není třeba nikam dojíždět. Cyklisti se mohou z chaloupky vydat dolů z kopce a za 10 minut jsou u vstupu do Kyjovského údolí, kde mohou pokračovat až do Jetřichovic. V údolí také naleznete horolezecké stezky a mnoho historických skalních hrádků. V Kyjově se nakonec, nebo na začátek výletu, můžete osvěžit v přehradě.

Dům Českého Švýcarska v Krásné Lípě

Turistické centrum Dům České Švýcarska se nachází na náměstí v Krásné Lípě a nabízí kompletní turistické informace o celém regionu, průvodcovské služby a široký sortiment turistického zboží. Uvnitř si můžete s dětmi projít jedinečnou interaktivní expozici, která vám umožní nahlédnout do zákoutí zdejší přírody a objevovat krajinu Českého Švýcarska všemi smysly. Od chaloupky je to pár minut autem, nebo po turistické trase cca 5 km pešky. Skvělé pivo a občerstvení na vás pak čeká v místním pivovaru Falkenštejn. Pivovar nabízí tradičně vařené pivo, které není upravené filtrací ani pasterizací.

Stonehenge a rozhledna Dymník

Český stonehenge v Rumburku aneb kamenný strom života byl vytvořen na principech kabaly a posvátné geometrie a jedná se o duchovní symbol, který znamená, že řád nebe je podobný řádu země a člověk stojí jako svorník uprostřed. Kameny byly vysekány před více jak 100 lety ze zdejší žuly a objeveny byly při rekonstrukci kanalizace v Jiřetíne pod Jedlovou. Nachází se zde také rozhledna Dymník v nadmořské výšce 516 m.n.m. Na toto místo se lze dostat na kole i pěšky přímo z chaloupky, tudíž nemusíte dojíždět autem. Cesta na rozhlednu je krátká a nenáročná, vhodná i pro děti. Stonehenge je volně přístupný. Rozhledna je otevřena od května do září denně a mimo sezónu pouze o víkendech.

Rozhledna Jedlová a zřícenina hradu Tolštejn

Krásnou historickou Křížovou cestou z 18. století vyjdete až na vrchol Jedlové, kde je rozhledna a restaurace. Vrchol hory Jedlová je 774 m.n.m. a jedná se o třetí nejvyšší vrchol Lužických hor. Sportareál Jedlová nabízí mnoho letních aktivit – obří houpačku, lezeckou stěnu, lanový park, dokonce si nahoře můžete půjčit koloběžku a vrátit ji v dolní stanici vleku nebo na nádraží Jedlová. Na vrchol vede lyžařský vlek, v zimě zde funguje ski areál a v létě je tento vlek využíván pro downhillové sjezdy. Po cestě z Jedlové, pouze o 2 km dál, se nachází středověká zřícenina hradu Tolštejn, jehož vznik je datován roku 1337. Doporučujeme vyjít až na vrchol hradu, který nabízí krásné výhledy. Je zde i hradní restaurace.

Jetřichovické vyhlídky

Mariinina vyhlídka, Vilemínina stěna a Rudolfův kámen. To jsou Jetřichovické skalní vyhlídky, které jsou nejvýznamnějšími vyhlídkami Národního parku České Švýcarsko. Pokud do Jetřichovic vyrazíte, tyto vyhlídky byste si neměli nechat ujít. Z parkoviště v Jetřichovicích vede značená turistická trasa těmi nejkrásnějšími místy lesů národního parku. Vyhlídky jsou kousek od sebe a celý okruh má cca 7 km. Ale nenechte se zmást, cesta je náročná, stále nahoru a dolů, samé žebříky a schody, takže si vyhraďte cca 4 – 5 hodin času.

Skalní hrad Šaunštejn a Malá pravčická brána

Pozůstatky hradu Šaunštejn se nachází nedaleko Vysoké Lípy. Hrádek byl dobyt v roce 1444 a od té doby se stal útočištěm loupežnických band, proto se mu také říká Loupežák. Hrad je zabezpečen pomocí železných žebříků, mostků a zábradlí. Odměnou za krkolomnou stezku je nádherný rozhled do kraje.  Pouze o 500 metrů dál se nachází přírodní skalní oblouk Malá pravčická brána. Na jejím vrcholu je vybudovaná kovová vyhlídka. Doporučujeme dojet autem do Vysoké Lípy a projít okruh po krásných turistických trasách.

Pravčická brána

Pravčická brána je symbolem Národního parku České Švýcarsko a je považována za nejkrásnější útvar celé této oblasti. Jedná se o největší přirozenou skalní bránu Evropy. Pravčická brána je výsledkem milióny let trvajícího zvětrávání skalního pískovcového masivu. Tuto bránu navštívil i slavný autor pohádek Hans Christian Andersen.  K Pravčické bráně vedou dvě hlavní trasy, jedna z Hřenska a druhá z Mezní Louky. Při trase z Hřenska jdete první cca 2 km po silnici, trasa je na počet kilometrů nejkratší, zato strmější. Trasa z Mezní Louky je asi o 1,5 km delší, zato vede skalami a otevře vám krásné výhledy. Brána je od dubna do října přístupná denně a mimo sezónu pouze o víkendech. O vánočních svátcích je otevřeno každý den.

Soutěsky Kamenice

Jedna z dalších atrakcí národního parku je plavba lodičkou na říčce Kamenici Tichou (Edmundovou) a Divokou soutěskou. Cestou vám bude zábavný převozník vyprávět o historii soutěsek, poslechnete si místní historky a popíše vám okolní skalní útvary. Jezdí se v obou směrech, po proudu i proti proudu. Na Mezním můstku mezi soutěskami je možnost občerstvení v restauraci. Samotná cesta k soutěskám je velmi poutavá, projdete se podél řeky skalami, skalními tunely a přes lávky samotné řeky až k startovacím bodům jízdy na pramicích. Je to vhodný výlet pro rodiny s malými dětmi. Doporučujeme zaparkovat v osadě Mezní Louka, dojít pěšky podél řeky k soutěsce a svézt se lodičkami do Hřenska. Z Hřenska zpět do Mezní Louky jezdí turistický autobus.

Dolský mlýn

Zřícenina původního trojkolového mlýna a pily pochází z roku 1515. Později zde dokonce vyráběli pivo a pálenku. Nakonec se z mlýnu stala oblíbená výletní restaurace. Po 2. světové válce byl mlýn opuštěn a začal chátrat. Dnes jsou k vidění jen zbytky obvodových zdí. Dolský mlýn byl vyhlášen národní památkou a natáčely se zde dvě pohádky – Pyšná princezna a Peklo s princeznou. K mlýnu vede pohodlná, 3 km dlouhá cesta z obce Jetřichovice, vhodná i pro malé děti.

Příroda je otevřená celoročně!

Národní park České Švýcarsko a CHKO Lužické hory nabízí mnoho krás k vidění. Letní sezóna je zde v plném proudu, ale nebojte se k nám zavítat celoročně. Na jaře se příroda probouzí ze zimního spánku, kytky rozkvétají a ptačí zpěv vás doprovází na každém kroku. Podzim, kdy se lesy zbarví do nádherných barev, je krásným tichým průvodcem. Při sněhu a mrazu jsou k vidění unikátní Brtnické ledopády, vzdálené 3,5 km od chaloupky po značené turistické trase. V zimě můžete navštívit také vzdálenější Tiské stěny v obci Tisá nacházející se v CHKO Labské pískovce, kde se natáčel film Narnie.

Další rozhledny v okolí, které stojí za návštěvu:​

Luž (nejvyšší hora Lužických hor)

Růženka (rozhledna roku 2018)

Tanečnice (Mikulášovice)

Studenec (Chřibská)

Hvozd (Krompach)

Děčínský Sněžník (Děčín)

Přejít nahoru